+90 312 335 53 15 - +90 541 764 92 61

Asansörlü Nakliyat Nedir?


Asansörlü Nakliyat Nedir?

Asansörlü evden eve nakliyat hizmetinin geçmişi çokta eskilere dayanmamaktadır. Bu nedenle müşterinin lehine olan ve firmanın da işin kolaylaştıran asansörlü evden eve nakliyat hizmeti için geç kalınmış bir hizmette denilebilir. Asansörlü evden eve nakliyat hizmeti sağladığı avantajlar ile firmalar arasında hızla yayıldığı gibi müşteri tarafından da aranan bir hizmet haline gelmiştir.

Evden eve nakliye firmaları tarafından asansörlü hizmet verilmediği dönemlerde en alçak katta olsa, en yüksek katta olsa ev eşyaları merdivenlerden indirilerek nakliye aracına yerleştirilmekte ve taşınılacak konuta da nakliye aracından alınarak merdivenlerden çıkartılmaktaydı. Bu ise eşyanın nakliye esnasında zarar görme riskini bir hayli artırmaktaydı. Hatta merdiven boşluklarının dar olduğu apartmanlarda buzdolabı, çamaşır makinesi, mobilya gibi değerli eşyaların zarar görmemesi imkansız hale gelmekteydi. Günümüzde asansör aracının kullanımının mümkün olmadığı binalarda halen kullanılan bu yöntemde çoğu zaman firmalar ve eşyası zarar gördüğü için mağdur olan müşteriler zor durumda kalmaktadır.

Asansörlü Evden Eve Nakliye Nedir?

Asansörlü evden eve nakliye hizmetlerinde eşyalar binaların merdivenlerinden bin bir güçlükle değil, evin balkonundan ya da asansörlü aracın yanaşabileceği bir pencereden özel dizayn edilmiş asansörle nakliye aracına aktarılmakta ve yine aynı şekilde taşınılacak konuta çıkarılmaktadır. Asansörlü nakliye araçlarının üzerindeki asansörler en yüksek katlara ulaşacak şekilde dizayn edildiğinden evden eve nakliye firmaları, en yüksek katı binalarda dahi asansörlü evden eve nakliye hizmeti verebilmektedir.

Asansörlü evden eve nakliye işlemlerinde eşyalar sırtta veya kucakta merdivenlerden indirilmediği ve evin içerisinde taşınarak asansöre yerleştirildiği için herhangi bir iş kazası yaşanmadığı sürece eşyanın hasar görme riski neredeyse sıfıra kadar düşmektedir. Bu da sigorta şirketleri, firmalar ve müşteriler için çok büyük bir avantaj anlamına gelmektedir. İnsan gücünü devre dışı bırakan teknolojinin sunduğu bu imkan sayesinde evden eve nakliye sektörü çok büyük gelişmeler kaydetmiştir.

Asansörlü Taşıma Hizmeti Nasıl Verilir?

Eskiden dar merdivenlerden insan gücüyle nakliye aracına taşınan eşyalar çok zor koşullarda taşındığı için sıfır hasarla eşya taşınması tabiri caizse mucize olarak kabul edilmekteydi. Ayrıca taşınacak eşyanın yüksek katta olması taşıma mesafesini uzattığı için eşyanın zarar görme riski neredeyse yüzde 100’e yakındı.

Evden eve nakliye firmaları tarafından verilen özel olarak tasarlanmış asansörlü araçlarla verilen asansörlü taşıma hizmeti sayesinde ev eşyaları binanın bulunduğu kata kadar uzatılan asansörle taşınmakta ve eşya sıfır hasarla yeni konuta nakledilmektedir. Bu yöntem sadece iş gücünde değil, zamandan da tasarruf edilmesinde ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Örneğin insan gücüyle gün boyu sürecek taşıma işlemi, asansörlü evden eve nakliye hizmeti sayesinde 2-3 saat içerisinde bitebilmektedir. Yine asansörlü evden eve nakliye hizmeti ile müşteri eşyalarının güvende olduğunu bildiği için eşyalarının zarar görebileceği düşüncesiyle endişeye kapılmamakta ve stresten kurtulmaktadır.

Özel olarak dizayn edilen asansörlü araçların arka kısmına 25 katlı bir binanın 25’inci katına dahi ulaşabilecek raylı kızak sistemiyle çalışan bir asansör yerleştirilmektedir. Binanın üst katlarına yükseldikçe açılan bu raylı kızakların her biri yerine oturdukça uzayan ray eşyanın yükleneceği kata ulaşmakta ve üstünde yer alan 2,5 metre genişliğindeki güçlü kabine eşyalar yerleştirilerek güvenli bir şekilde taşınmaktadır.

Asansörlü Nakliyat Hangi Koşullarda Kullanılır?

Evden eve nakliyat firmaları tarafından verilen asansörlü nakliyat hizmetinden faydalanmak için eşyanın taşınacağı konut ile yerleşilecek olan konutun bulunduğu apartmanın etrafının asansörlü nakliyata uygun olması yeterlidir. Her iki apartmanında etrafının bu uygunluğa sahip olup olmadığının anlaşılması için evden eve nakliye firması tarafından gönderilen bir uzman tarafından her iki apartmanında etrafında inceleme yapılmaktadır. Bu incelemede uzman tarafından apartmanın etrafında eve uygun bir cephede asansör kurulup kurulamayacağına bakılmaktadır. Elektrik telleri, ağaçlar, trafik durumu, evin cephesi gibi faktörler dikkate alınarak asansörlü aracın düzeneklerini kurabilecek şekilde yanaşabileceği bir alanın belirlenmesi halinde asansörlü nakliye hizmeti için hiçbir engel kalmaz.

Asansörlü nakliye hizmetinden yüksek katlı binalara sahip olan İzmir’de de yaygın olarak faydalanılmaktadır. İzmir’de özellikle siteler içerisinde bulunan geniş alanlar asansörlü nakliye hizmetinden faydalanmayı kolaylaştırmaktadır. Ancak İzmir metropol bir şehir olduğu için çarpık kentleşmenin olduğu bölgelerde geniş alanlar olmadığı için asansörlü nakliye hizmeti bu bölgelerde verilememektedir.

Asansörlü Nakliye Hizmeti Ne Kadar Güvenli?

Evden eve nakliye firmaları tarafından verilen asansörlü nakliye hizmetinde risk elbette sıfır değildir. Ancak merdivenlerden ya da binanın kendisine ait yük asansörüyle yapılan taşıma sistemine göre çok daha az risk içermektedir. Ayrıca asansörlü nakliye hizmetinin profesyonel ekipler tarafından verilmesi, olası bir kaza riskini azaltmak için büyük bir önem taşımaktadır. Profesyonel olmayan ekipler tarafından verilen amatör asansörlü nakliyat hizmeti, diğer alanlarda olduğu gibi burada da kaza riskini artırmaktadır.

Asansörlü nakliye hizmetinin güvenli olması için bir diğer önemli hususta asansörlü nakliye aracının periyodik bakım ve muayenesinin düzenli olarak yaptırılmasıdır. Asansörlü nakliyat hizmetlerinde tüm güvenlik tedbirleri alınmadan bu hizmete kesinlikle başlanmamalıdır. Bu güvenlik tedbirlerinden en önemlileri arasında eşyayı asansörle taşıyacak personelin sertifikalı olması, asansörlü aracın yanaştığı alanda asansörün kurulacağı zeminin sağlam olması, rüzgarın şiddetli olmaması, asansörle bina arasında ağaç, elektrik telleri gibi risk teşkil edecek faktörlerin olmaması ve asansörle eşyanın taşındığı alanda çocukların olmaması yer almaktadır.

Asansörlü Nakliye Hizmetinde Fiyatlar Ne Kadar?

Asansörlü nakliye hizmetinde fiyata etki eden çok sayıda değişken bulunmaktadır. Taşınılacak olan konut ile yerleşilecek olan konutun kat yüksekliği, asansörlü nakliye hizmetinde görev alan personel sayısı, eşyanın niteliği ve sayısı asansörlü nakliye hizmetinde fiyatı belirleyen temel değişkenlerdir. Asansörlü nakliye hizmeti, gereken tüm tedbirler alınarak uygun koşullarda yapıldığı müddetçe günümüzde en güvenilir taşıma sistemi olduğundan çok fazla tercih edilmektedir.

Asansörlü Nakliyat Nedir?
HIZLI TEKLİF AL